+48 91 43 48 106
image
Fot. S. Pińczuk

Joanna Tylkowska-Drożdż

sopran

Związana z Operą na Zamku od 2005 r. jako śpiewak - solista.

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz studiów podyplomowych z zakresu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2010 r.  jest pedagogiem Akademii Sztuki w Szczecinie, w 2012 r. obroniła pracę doktorską na temat postaci kobiecych w operach Mozarta. Kunszt wokalny doskonaliła uczestnicząc w międzynarodowych kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. R. Karczykowskiego, prof. A. Pearce, prof. Ch. Elssnera, a także Festiwalach Muzycznych (m.in. Kangasniemi Music Festival - Finlandia, Międzynarodowy Festival Muzyki Wiedeńskiej - Wrocław, Festival „ Dotknięcie Żywiołów” – Kraków, organizowany przez Europäische Festspielinitiative.

W 2003 r. Joanna Tylkowska-Drożdż debiutowała w szczecińskiej Operze na Zamku partią Paminy w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta. Od roku 2005 jest solistką tej Opery. Współpracuje również z Operą Krakowską  (Traviata G. Verdiego , Rigoletto G. Verdiego, Halka S. Moniuszki, Orfeusz i Eurydyka G.W. Glucka ) oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu (Paria S. Moniuszki).

Od czasu debiutu w 2003 r. Joanna Tylkowska-Drożdż wzięła udział w wielu ważnych projektach koncertowych (m.in. gali Opera Night w Szanghaju, gdzie wystąpiła z solistami Shanghai Grand Theatre), spektaklach operowych oraz operetkowych. Z zespołem Opery na Zamku odbyła kilkukrotne zagraniczne tournée po krajach Europy, m.in. w Belgii i Holandii (Wesele Figara W.A. Mozarta, Lunatyczka V. Belliniego, Fidelio L. van Beethovena), w Hiszpanii (Kawaler Srebrnej Róży R. Straussa) oraz w Niemczech, (Wiedeńska krew J. Straussa, La serva padrona G.B. Pergolesiego).

W 2009 r. artystka gościła we Włoszech, w sycylijskim Teatro San Giorgio, gdzie wykonała partię solową w Requiem dla pewnej Polki i Good Night H.M. Góreckiego. Niezwykle znacząca była również możliwość zadebiutowania na scenie Opery Narodowej w Warszawie podczas prestiżowego koncertu Opera Narodowa na rzecz Domu Muzyka Seniora w 2008 r.

W roku 2012 Joanna Tylkowska-Drożdż otrzymała nominację do nagrody Bursztynowego Pierścienia dla najlepszego aktora roku za rolę Rosalindy w Zemście nietoperza J. Straussa.

 

Role

Projekty koncertowe - partie solowe:
- Requiem W.A. Mozarta,
- Exsultate, jubilate,Vesperae solennes de confessore W.A. Mozarta,
- Requiem G. Faure,
- Oratorio de Noel C. Saint-Saensa,
- Gloria A.Vivaldiego,
- Stabat Mater G.B. Pergolesiego,
- Bachianas Brasileiras H. Villa-Lobos,
- Hymn do Słońca J. Stalmierskiego;

Spektakle operowe:
- paryska i polska prapremiera Iwony księżniczki Burgunda Z. Krauzego,
- Hrabina i Zuzanna w Weselu Figara W.A. Mozarta
- Fiordiligi w Cosi fan tutte W.A. Mozarta,
- Pamina w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta, 
- Tatiana w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego,
- Violetta w Traviacie G. Verdiego,
- Hrabina Ceprano w Rigoletcie G. Verdiego,
- Sofie w Kawalerze Srebrnej Róży R. Straussa,
- Liza w Lunatyczce V. Belliniego,
- Marzelina w Fidelio L.van Beethovena,
- Eurydyka w Orfeuszu i Eurydyce G. W Glucka,
- Mądra w Mądrej C. Orfa,
- Poppea w Koronacji Poppei C. Monteverdiego,
- Zofia w Halce S. Moniuszki,
- Braminka w Parii S. Moniuszki

Spektakle operetkowe:
- Rosalinda w Zemście nietoperza J. Straussa,
- Francesca Cagliari w Wiedeńskiej krwi J. Straussa,
- Liza w Krainie uśmiechu F. Lehara
- Ilona w Cygańskiej miłości F. Lehara.